porady

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Data dodania: 08-11-2016

 

Próby znalezienia dobrej oferty pracy, rozmowy rekrutacyjne i czekanie na odpowiedź ze strony pracodawcy – każdy, kto przez to przechodził, wie, że szukanie pracy związane jest z wysokim poziomem stresu. Są osoby, które skarżą się, że chodząc na dziesiątki rozmów o pracę, nie są w stanie uzyskać zatrudnienia. W znacznej większości wina leży po stronie kandydata, który nieprofesjonalnie podchodzi do spotkania. Co należy zrobić, by wypaść przekonująco?

Szukam pracy – jakiejkolwiek

Według statystyk ogromna ilość kandydatów odrzucana jest ze względu na brak odpowiednich kompetencji. Wielu ludzi wysyła swoje CV na wszystkie oferty pracy, jakie znajdzie na portalach. Jest to błąd, ponieważ nie analizują potrzebnych na danym stanowisku kompetencji i nie konfrontują ich ze swoimi możliwościami. Pracodawca, zapraszając taką osobę na rozmowę, najczęściej ma nadzieję usłyszeć, że kandydat pragnie zmienić branżę i zdobyć doświadczenie właśnie w jego firmie. Jednak jeśli aplikujący nie będzie w stanie udzielić odpowiedzi, dlaczego właściwie odpowiedział na ofertę, będzie od razu skreślony. Rekruterzy poszukują osób zdeterminowanych, zmotywowanych na pracę właśnie na to stanowisko, na które aplikowali. Nawet jeśli nie jest to nasza praca marzeń, a zależy nam na jakimkolwiek zatrudnieniu, warto poszerzyć swoją wiedzę w danej branży i wykazać choć trochę entuzjazmu i zainteresowania.

Kultura przede wszystkim

Wielu pracodawców odrzuca kandydatów z powodu braku higieny lub kultury osobistej. Mowa o schludnych włosach, braku nieprzyjemnego zapachu, czystym i eleganckim ubiorze, a także o stylu wysławiania się. Są zawody, np. w branży prac fizycznych, gdzie w trakcie pracy ubrania czy dobór słów nie mają większego znaczenia, ale pamiętajmy, że rozmowa rekrutacyjna to inny rodzaj sytuacji. Każdy pracodawca będzie wolał zatrudnić schludną i ułożoną osobę, niż niekulturalnego człowieka, który nie potrafi ubrać się stosownie do okazji.

Wiarygodność

Przed rozmową, należy jeszcze raz przejrzeć swoje CV i ewentualny list motywacyjny. Można założyć, że pracodawca będzie pytał o naszą zawodową przeszłość, dlatego trzeba przygotować sobie krótkie odpowiedzi na każdy z punktów życiorysu – nawet te dotyczące hobby. Nie należy ubarwiać CV, ponieważ w trakcie rozmowy wszystkie nieścisłości wyjdą na jaw. Silenie się na wpisywanie ciekawych zainteresowań, o których tak naprawdę wiedzę mamy niewielką, może być strzałem w kolano. Jeśli pracodawca zacznie o tym rozmowę i zacznie zgłębiać temat, szybko okaże się, że miał to być jedynie pewien chwyt marketingowy. Dotyczy to każdego wpisu w życiorysie.

Poszukiwanie pracy nie jest łatwym zajęciem, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że pracodawcy również nie mają prostego zadania. Ktoś, kto w CV prezentuje się jako obiecujący kandydat, w rzeczywistości często okazuje się mało interesującym naciągaczem. Dlatego na każdą rozmowę trzeba przyjść przygotowanym, schludnym i z wiarygodnym życiorysem. Jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów naszych wymarzonych firm, trzeba wykazać cierpliwość, obniżyć poprzeczkę i przeglądać inne oferty pracy. Z czasem, gdy nabierzemy doświadczenia, może zaczniemy osiągać sukcesy na wyższym szczeblu.

projektowanie-stron-g2.pl