szukam pracy

Jak znaleźć dobry staż lub praktyki studenckie?

Data dodania: 09-02-2017

Eksperci do spraw rynku pracy i planowania kariery powtarzają jak mantrę, że oprócz twardych kwalifikacji pracodawcy poszukują pracowników, którzy mają praktyczne umiejętności. Książkowa wiedza, jakkolwiek zaawansowana by nie była, wciąż wymaga od pracodawcy przygotowania programów wdrożeniowych i szkolenia nowo przyjętych kandydatów. A jak znaleźć dobry staż lub praktyki studenckie, na których młody człowiek rzeczywiście zdobędzie cenne umiejętności przydatne w karierze zawodowej?

Legendy o parzeniu kawy

Jeszcze kilka lat temu myśląc o praktykach i stażach dla studentów po części w formie żartu mówiono o tym, że flagowym zadaniem stażystów jest parzenie kawy i pełnienie roli pomocnika od wszystkiego, a tak naprawdę od niczego. Obecnie renomowane firmy oferujące praktyki same zaznaczają, publikując tego typu oferty pracy, że wśród obowiązków stażysty nie będzie parzenia kawy czy kserowania dokumentów, ale konkretne zadania związane z danym stanowiskiem pracy.

Czemu tak trudno o pracę bez doświadczenia

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom wydaje się być naprawdę logiczna. Z perspektywy pracodawcy, kandydat, który ma już na swoim koncie jakiekolwiek doświadczenie w pracy – niezależnie od tego czy był to staż, praktyki czy zatrudnienie na niepełny etat, nie wymaga tak dużych nakładów czasu i pieniędzy.

Niestety, ale zazwyczaj młody człowiek po studiach, który nie zetknął się bezpośrednio z żadną formą pracy zawodowej nie ma odpowiedniego zawodowego obycia. Dla firmy jest to jednoznaczne z koniecznością inwestycji w szkolenie nowego pracownika, a często także poświęcanie czasu innych członków zespołu na wdrażanie stażysty, zamiast na wykonywanie swoich zadań.

Dobre praktyki studenckie

Niestety w kontekście praktyk studenckich można też zarzucić wiele złego pracodawcom, dla których w skrajnych przypadkach młody człowiek jest po prostu tanią (lub co gorsza darmową) siłą roboczą.

Po czym poznać wartościowe oferty pracy dla stażystów? Dobrym znakiem jest oczywiście wynagrodzenie za odbyte praktyki, choć nie można nastawiać się w tej kwestii na wysokie zarobki. Po zakończeniu stażu pracodawca powinien wystawić referencje i potwierdzić zakres wykonywanych prac.

Płatny staż czy bezpłatne praktyki?

Oczywiście mało kto chciałby i może sobie pozwolić na to, aby poświęcić wiele czasu na wykonywanie pracy, za którą nie otrzymuje wynagrodzenia. Z drugiej strony, jak już zostało wspomniane, dla firmy przyjęcie praktykanta nie zawsze jest jak wygrana na loterii. Pracodawca podejmuje ryzyko, poświęcając swój czas i energię na przyjęcie nowej osoby, przekazanie mu określonej wiedzy i podszkolenia umiejętności. W najlepszym przypadku może się okazać, że trafił na żyłę złota i zechce zatrzymać obiecującego stażystę na dłużej.

Tylko dla młodych?

Warto też pamiętać o tym, że staże nie są przeznaczone jedynie dla świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych. Tego typu forma pracy jest też dobrym wstępem dla nieco bardziej doświadczonych życiowo pracowników, którzy na przykład decydują się na kompletne przebranżowienie. Wtedy trzeba się liczyć z tym, że wspinaczka w górę hierarchii w firmie zaczyna się od nowa.


szukam pracy