Inne

Ile wynosi koszt otworzenia hostelu?

Data dodania: 27-06-2019

Własny biznes to sprawdzony sposób na to, aby osiągnąć satysfakcjonujące zarobki. Nie ma w tym nic dziwnego, że coraz częściej spotyka się osoby, które przymierzają się do założenia własnej działalności. Warto wiedzieć, że na otworzenie firmy decydują się coraz młodsze osoby. W dużej mierze wynika to z dostępności rozmaitych źródeł finansowania np. dotacji unijnych. Jest to ogromne wsparcie dla tych, którzy posiadają ograniczony budżet. Hostel jest ciekawym pomysłem na biznes, jednak jego otworzenie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Wynajem nieruchomości

W pierwszej kolejności dobrze jest wybrać odpowiednią lokalizacją dla naszego biznesu. Musimy zastanowić się, jakie miejsce przyciągnie możliwie największą liczbę potencjalnych gości. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Nie zapominajmy, że w dużych miastach znajduje się zwykle duża liczba obiektów noclegowych. Co to oznacza? Ciężej będzie nam zdobyć własnych klientów. Zbyt duża konkurencja osłabia wszystkie firmy znajdujące się w pobliżu. Szansa na to, że to właśnie nasz obiekt stanie się liderem jest bardzo mała.

Jeśli posiadamy własną nieruchomość, to możemy zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Oczywiście zwykle wymaga ona remontu, co generuje koszt około 50-100 tys. zł. Wszystko zależy od tego, jakie zmiany są niewielkie. Decydując się na wynajem budynku musimy liczyć się z comiesięcznym czynszem. Nie można jednoznacznie określić ile będzie on wynosił. Średni koszt wynajmu to 2 – 5 tys. zł.

Zakup wyposażenia

Przygotowanie obiektu do użyteczności publicznej to nie wszystko. Pamiętajmy, że hostel musi spełniać określone standardy. Tylko wtedy będzie on chętnie odwiedzany przez gości. Oczywiście nie musimy zapewniać szczególnych udogodnień (np. Wi-Fi), jednak weźmy pod uwagę, że to właśnie one przyciągają klientów.

Duże znaczenie ma wyposażenie pokoi oraz łazienki. Pokój ma przede wszystkim zagwarantować komfortowe warunki do odpoczynku. Łazienka musi być ergonomiczna oraz zadbana. Konieczny jest zakup WC, umywalki, prysznica czy też wanny (https://tanialazienka.com/wanny.html). Dobrze jest zadbać również o takie akcesoria, jak lustro, suszarka, ręczniki itd. Średni koszt wyposażenia hostelu to 100 tys. zł. W przypadku dużych obiektów może być on nawet dwa lub trzy razy wyższy, a wszystko zależy od naszej wizji i możliwości finansowych. Być może lepszym rozwiązaniem okaże się hotel o niskim standardzie.