szukam pracy

Dlaczego szukam nowej pracy?

Data dodania: 08-11-2016

 

Rekruterzy poszukujący nowych pracowników, mają zazwyczaj kilka pytań, które lubią zadawać kandydatom. Można je znaleźć na listach typu: „najczęstsze pytania zadawane na rozmowie rekrutacyjnej”. Na samym szczycie listy często pojawia się: „Co się pani/panu nie podobało w poprzedniej firmie?” By dobrze odpowiedzieć, trzeba najpierw spytać samego siebie, jakie są powody poszukiwania nowej pracy?

Skąd to pytanie?

To pytanie pada nie bez powodu. Jest bardzo dobrym sprawdzianem, który pokaże, jakie oczekiwania wobec stanowiska ma kandydat. Pracodawcy poszukują ludzi dobrze zmotywowanych, takich, którzy nie uciekną z firmy po paru miesiącach. Koszt wdrażania nowego pracownika jest niemały. Proces rekrutacji, szkolenia i aklimatyzacja w nowym środowisku wymagają nakładu pieniędzy, a także poświęcenia czasu.

Jak odpowiedzieć?

Tak jak na inne pytania zadawane podczas rozmowy rekrutacyjnej, powinno się postawić na szczerość. Wymyślanie na siłę kreatywnej odpowiedzi wyda się pracodawcy podejrzane, dlatego nie warto niczego owijać w bawełnę. Najlepiej na spokojnie zastanowić się, jakie są powody rezygnacji i poszukiwania nowej oferty pracy, jak to ubrać w słowa i jak może to zostać odebrane. Szczerość to nie to samo co emocjonalność, dlatego należy wystrzegać się wylewania swoich frustracji z poprzedniej pracy na rekrutera. Żalenie się, że poprzedni szef nie doceniał naszych talentów i zdolności nie zostanie dobrze odebrane. Zamiast tego można powiedzieć, że poszukuje się nowych obszarów realizacji i nowych obowiązków. Wtedy rekruter może zapytać, jaką właściwie realizację mamy na myśli. Trzeba mieć gotową wypowiedź na temat swoich planów rozwoju i oczekiwań wobec nowej firmy, która może taki rozwój zapewnić.

Wielu ludzi boi się rozmawiać o pieniądzach podczas rozmowy rekrutacyjnej. Niepotrzebnie – rekruter doceni szczerość kandydata, który otwarcie mówi, że swoje umiejętności ceni wyżej niż poprzedni pracodawca. Jednak by nie wyjść na materialistę, należy odpowiednio uargumentować swoją wypowiedź. Czasem się zdarza, że szef nie ma możliwości awansowania pracownika albo budżet firmy na to nie pozwala – oto przykładowe powody, dzięki którym kandydat nie wyda się małostkowy.

O nową pracę nie jest łatwo, a rekruterzy skrupulatnie sprawdzają każdego kandydata. Aby uchronić się przed nielojalnym pracownikiem, zmuszeni są zadawać podchwytliwe pytania, które ujawnią jego prawdziwe cele. By nie zostać zaskoczonym, należy jeszcze przed rozmową rekrutacyjną przemyśleć ważne kwestie i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: „Dlaczego szukam pracy?”

tworzymy-strony-internetowe.pl